Kiedy wymienić filtr do sprężarki?

Główne powody awarii sprężarek – brak oleju
14 czerwca 2019
W jakich branżach korzysta się ze sprężarek śrubowych?
13 sierpnia 2019

Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na powietrze o coraz wyższych klasach czystości i wilgotności – szczególnie w branży farmaceutycznej oraz spożywczej, gdzie końcowe produkty mają bezpośredni kontakt z człowiekiem. Za oczyszczanie sprężonego powietrza z ciał stałych, a także cieczy w sprężarkach odpowiadają filtry. Na samym początku usuwają kondensat olejowy, a następnie filtrują drobne cząstki stałe i drobne cząsteczki oparów olejowych. Podstawowa sprężarka posiada dwa filtry: powietrza oraz olejowy.

Dobre filtry podstawą czystości powietrza

Za jakość oczyszczonego powietrza, na które wciąż wzrasta zapotrzebowanie, odpowiadają zastosowane filtry. Korzystanie z odpowiednich filtrów oraz regularna ich wymiana gwarantują wysoką jakość czystości sprężonego powietrza. Jest to kwestia kluczowa, szczególnie w bardzo dużych firmach, bowiem należy zawsze pamiętać o tych czynnościach.

Każdy filtr narażony jest na zanieczyszczenia

Nieważne jak dobry kompresor zostanie użyty, w każdym urządzeniu związanym z oczyszczaniem sprężonego powietrza będą występowały zanieczyszczenia związane z eksploatacją instalacji. Najczęściej występujące są cząstki stałe, które dostają się do układów pneumatycznych przez zasysane powietrze z otoczenia. Są najbardziej szkodliwe, gdy zostaną uwolnione w reakcjach chemiczno-fizycznych, np. podczas wytrącania się rdzy. Powstają one w instalacjach, przewodach oraz sprężarkach.

Innym rodzajem zanieczyszczeń jest olej pochodzący ze sprężarek oraz z okresowego smarowania urządzeń pneumatycznych. Jest to spowodowane wytrącaniem się oleju w formie kondensat, które obniża skuteczność filtrów.

Kolejnym zagrożeniem jest wilgotność powietrza z zewnątrz, które zostaje zasysane. Wtedy to para wodna może dostawać się ze zbiorników sprężonego powietrza i tym samym obniżać skuteczność filtrów.

Filtry powietrza

Filtry powinny być wymieniane regularnie, ponieważ zanieczyszczony filtr prowadzi do wielu konsekwencji związanych z wadliwym działaniem maszyn. Skutkuje to miedzy innymi częstą wymianą separatorów, wczesną wymianą oleju i łożysk czy nawet uszkodzeniem stopnia śrubowego sprężarki. Kiedy należy wymienić filtry powietrza? Zaleca się, aby filtry wymieniać po 2-3 tys. godzin pracy. Zapewni to optymalną wydajność kompresora i pozwoli na około 4 tys. godzin właściwej pracy. Należy również pamiętać o jakości filtrów, ponieważ nie różnią się one tylko ceną, ale także jakością. W zależności od wymagań oczyszczonego powietrza w filtrach zastosowane są różne materiały dopasowane jakością do potrzeb. Na każdy z tych szczegółów należy zwrócić szczególną uwagę.

Filtry olejowe

Podstawową cieczą w sprężarkach jest olej. Jeżeli chcemy przedłużyć pracę naszej maszyny, należy zadbać o serwis filtrów olejowych. Filtry olejowe dbają o czystość oleju, a tym samym przedłużają żywotność sprężarki, a to minimalizuje uszkodzenie łożysk czy innych elementów maszyny. Filtry oleju powinny być wymieniane z taką samą częstotliwością jak olej, szczególnie gdy wyświetla się lampka informująca o serwisie sprężarki Wymiana musi być przeprowadzana co najmniej raz do roku. Standardowo filtr oleju powinno się wymieniać co 2 tys. godzin pracy, jednak jest to uzależnione do rodzaju używanego filtra, oleju czy sposobu eksploatacji sprężarki.

Jak już wcześniej wspomniano, istotnym jest wybranie jak najlepszego filtru, a nie tylko najtańszego. Filtry BOGE charakteryzują się bardzo dobrym wykonaniem, długą żywotnością oraz zastosowaniem w konstrukcji wysokowydajnych materiałów. W swojej ofercie Pneumatik posiada filtry wytrącające cząstki stałe, aerozole oleju i wody oraz mgłę olejową. Zastosowane w nich technologie pozwalają na oszczędność energii oraz zmniejszenie emisji CO2.