Generator tlenu – czym jest i jak działa?

W jakich branżach korzysta się ze sprężarek śrubowych?
13 sierpnia 2019
filtry
Znaczenie filtrów w procesie wytwarzania sprężonego powietrza
8 października 2019

Generatory tlenu są uniwersalnym urządzeniem, stosowanym w halach przemysłowych, szpitalach i nie tylko. Dzięki ich wielkiej wydajności i niskiej awaryjności stanowią dobrą alternatywę dla innych źródeł pozyskiwania tlenu dla potrzeb przemysłowych.

Zastosowanie generatorów tlenu w różnych dziedzinach i gałęziach przemysłu

Generatory tlenu znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w przemyśle, lecznictwie, produkcji, a nawet hodowli zwierząt. Urządzenia wykorzystywane w szpitalach będą odpowiadały za odpowiednie rozdysponowanie gazów medycznych, w ściśle określonych stężeniach. W innych okolicznościach, np. przy hodowli ryb, generatory tlenu będą odpowiedzialne za znaczną poprawę jakości warunków hodowlanych. Natlenienie akwenów wodnych wzmaga wydolność tlenową ryb, a co za tym idzie, ich zdolność do rozmnażania, rozmiar i smak mięsa.

Wytwarzanie tlenu do celów przemysłowych

Generatory tlenu wytwarzają tlen w postaci gazowej ze sprężonego powietrza pobranego w miejscu użytkowania. Stanowią one nie tylko opłacalny i niezawodny wariant, ale są także najbezpieczniejszym zamiennikiem dla innych źródeł pozyskiwania tlenu, takich jak korzystanie z butli tlenowych czy cieczy kriogenicznych. Generator tlenu BOGE zapewniają ciągłą cyrkulację czystego tlenu dzięki zastosowanym technologiom przepływu. Są to urządzenia modułowe składające się z kilku kolumn wypełnionych filtrami. Zastosowanie materiałów filtracyjnych zapewnia skuteczne zatrzymanie azotu, dwutlenku węgla i innych gazów. Pod wpływem ciśnienia możliwy jest przepływ czystego tlenu, wzdłuż przewodów kolumnowych, z zachowaniem pożądanego stężenia tego pierwiastka.

Proces filtracji polega na wprowadzaniu sprężonego powietrza do komór filtrów. Następnie uzdatnione powietrze wchodzi do poszczególnych kolumn filtrowych, w których azot oraz inne niepożądane gazy zostają zatrzymywane. Tlen natomiast swobodnie przepływa do kolejnego wylotu. W momencie przechodzenia tlenu z jednej kolumny do drugiej ta, która jest nieużytkowana automatycznie się regeneruje. Następuje to poprzez obniżenie ciśnienia wewnątrz komory. Następnie jest usunięcie niepożądanych gazów do atmosfery odpowiednimi kanałami odprowadzającymi. Proces ten powtarzany jest ciągle - regeneracja kolumn następuje rzędowo.

Dzięki temu generator tlenu BOGE wytwarza nieprzerwany ciąg oczyszczonego tlenu do pomieszczenia. Specjalna konstrukcja generatora przystosowana jest do całodobowej pracy. Urządzenia można zaprogramować w taki sposób, który będzie uruchamiał je i wyłączał o ściśle określonych porach (np. w zależności od zużycia).


Jakie cechy posiadają generatory tlenu BOGE?

Cechami wyróżniającymi generatory tlenu BOGE są przede wszystkim:

  • Wysoka wydajność urządzenia, gwarantująca skuteczność w działaniu
  • Bardzo rzadka konieczność przeprowadzania konserwacji ze względu na niską awaryjność sprzętu
  • Duża opłacalność w użytkowaniu - wyjątkowo niskie koszty utrzymania
  • Niezwykle prosta, niezawodna i pewna dystrybucja czystego tlenu do pomieszczenia
  • Zastosowanie najwyższej jakości filtrów, oddzielających niepożądane cząsteczki, bez konieczności ich manualnego nastrajania
  • Istnienie wielu czujników dokonujących pomiaru czystości tlenu i odpowiednich wartości ciśnienia i temperatury
  • Prosta obsługa i łatwa kontrola urządzenia - po za zaznajomieniu się z instrukcją można przejść do bezpośredniego użytkowania sprzętu
  • Zastosowanie technologii gwarantujących wartość czystego tlenu na poziomie od 90% do 95%
  • Oryginalny producent i autoryzowany dostawca generatorów - gwarancja najlepszej ceny i najwyższej jakości obsługi klienta