Zalety bezolejowych sprężarek śrubowych

Sprężarka w firmie gastronomicznej – Co musisz wiedzieć?
30 kwietnia 2019
Główne powody awarii sprężarek – brak oleju
14 czerwca 2019

Sprężarka czy inaczej kompresor jest maszyną elektryczną, której zadaniem jest podwyższanie ciśnienia gazu albo powietrza lub wymuszenie jego przepływu. Sprężarki możemy podzielić na jej budowę, rodzaj sprężonego powietrza lub też stosunek sprężania.

W poniższym artykule dowiesz się jak zbudowana jest sprężarka śrubowa oraz jak działa. Co więcej, czytając ten artykuł poznasz zalety bezolejowych sprężarek śrubowych.

Budowa i sposób działania kompresora śrubowego

Sprężarki śrubowe to urządzenia, w których komora sprężania jest przestrzenią wytworzoną pomiędzy dwoma zazębiający się wirnikami o kształcie śrubowym. Komora sprężarki często nazywana jest również stopniem. Jej budowa składa się z wału napędowego, wirnika o zewnętrznymi uzębieniu, pokrywy łożyskowej oraz odpowiedniego uszczelnienia wału i łożyska.

Sprężarki śrubowe olejowe działają w bardzo prosty i mało skomplikowany sposób. Powietrze pobierane jest z otoczenia za pomocą filtra i przepływa przez regulator ssania, którym steruje elektryka. Do sprężonego powietrza w komorze, wtryskiwany jest specjalnie oczyszczony olej, który zapewnia chłodzenie i smarowanie. Następnie, sprężony mix powietrza i oleju trafia do zbiornika separatora oleju. Większość oleju odprowadzane jest do stopnia śrubowego, a powietrze przepływa przez filtr do końcowej chłodnicy.

Obecnie na rynku dostępne są również nowoczesne sprężarki śrubowe bezolejowe, w których to sprężone powietrze odbywa się bez uszczelniania wirników filmem olejowym. Po to, żeby osiągnąć wysokie ciśnienie wylotowe. Sprężarki śrubowe bezolejowe posiadają wbudowany system kilku śrubowych elementów sprężających. Dlatego też są bardziej wydajne.

Sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór różnego rodzaju kompresorów śrubowych. Producenci najbardziej znanych marek chcąc sprostać wymaganiom swoich klientów wprowadzają coraz to nowocześniejsze modele sprężarek.

Sprężarki typu kompakt, dla firm i zakładów o dużo mniejszym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze oraz sprężarki o bardzo dużej mocy lub takie, w których można regulować prędkość obrotową sprężarki.

Śrubowe sprężarki olejowe idealnie sprawdzają się w bardzo trudnych warunkach. A z kolei śrubowe sprężarki bezolejowe są przeznaczone dla nieco bardziej wymagających gałęzi przemysłu takich jak.: medycyna, czy nawet branża papiernicza.

Nowoczesne sprężarki dają sprężone powietrze wysokiej jakości i nie wytwarzają tyle hałasu oraz bez problemu możesz je serwisować.


Zastosowanie sprężarek bezolejowych

Sprężarka olejowa jest właściwie obowiązkowym wyposażeniem każdego zakładu naprawy samochodów. Z kolei w farmaceutyce, medycynie czy w branży spożywczej konieczne jest posiadanie sprężarki bezolejowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając sprężarkę śrubową bezolejową BOGE?

Zwróć uwagę na:

  • Energooszczędność (system chłodzenia). Najbardziej popularne jest chłodzenie wodą lub powietrzem. A dodatkowe opcje zwiększają efektywność całego układu tj. przetwornicy częstotliwości silnika głównego i silnika wentylatora. Urządzenia wyposażone w taki system ma w swojej ofercie firma BOGE.
  • Dostępność serwisu na terenie Polski oraz części serwisowych na wypadek ewentualnej usterki.
  • Wydajność.
  • Współczynnik mocy.

Zalety sprężarek śrubowych bezolejowych

Największą zaletą sprężarek śrubowych bezolejowych jest to, że sprężone powietrze, które tworzą, nie posiada śladu po olejach ani po silikonach. Dlatego też nadają się one do używania w branżach, gdzie nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zanieczyszczenia. Co więcej, jest ona przyjazna i bezpieczna dla środowiska.