Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Jak ustalić kierunek obrotu kompresora?
17 stycznia 2019
Osuszacze adsorpcyjne – różnice między domowymi a przemysłowymi
15 marca 2019

Kompresory znajdują dość szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w wielu dziedzinach życia codziennego – od pompowania piłek, przez wypełnianie sprężonym powietrzem kół samochodu, po malowanie. Często więc pojawia się pytanie – jaki kompresor wybrać: olejowy, czy bezolejowy?

Czym to się właściwie różni?

Jak sama nazwa wskazuje, w kompresorach olejowych tłok jest smarowany olejem. Kompresory bezolejowe natomiast, posiadają tłoki wykonane z materiałów dzięki niskiemu współczynnikowi tarcia nie wymagających smarowania.

Zasada działania natomiast w obu przypadkach jest taka sama.

Opinie o obu rodzajach kompresorów są różne, ale zasadniczo uważa się, ze kompresory olejowe są bardziej „żywotne” i przeznaczone do zastosowań przemysłowych, natomiast bezolejowe nadają się raczej do zastosowań domowych, ewentualnie w warsztatach amatorskich. Oczywiście nie należy zapominać o urządzeniach bezolejowych takiej klasy, jak bezolejowe sprężarki śrubowe Boge, które posiadają wysoką wydajność bez oleju.

Zastosowanie kompresorów bezolejowych

Kompresory bezolejowe są niezastąpione w miejscach i sytuacjach, gdzie niedopuszczalna jest nawet śladowa ilość oleju w sprężonym powietrzu, czego nie da się uniknąć w przypadku kompresorów smarowanych. I tak kompresory bezolejowe obecne są w przemyśle farmaceutycznym i medycynie, w przemyśle chemicznym oraz w przy pracach w gospodarstwie domowym wymagających użycia sprężonego powietrza.

Zalety kompresorów bezolejowych

Kompresory bezolejowe są przede wszystkim przyjazne dla środowiska, bowiem nie w toku ich eksploatacji nie powstaje kondensat wodno – olejowy. Zaletą są również niewielkie rozmiary kompresorów bezolejowych, które są lekkie i łatwe w przemieszczaniu. Sprężarki tego typu są również prostsze obsłudze i doskonale nadają się do zastosowań domowych – na przykład do malowania mebli, ogrodzeń, czy pompowania kół rowerowych, piłek, lub tak zwanych „dmuchanych” basenów.

Zastosowanie kompresorów olejowych i ich zalety

Kompresory olejowe, to wysokowydajne urządzenia o szerokim zastosowaniu przede wszystkim w warsztatach samochodowych i zakładach wulkanizacyjnych. W odróżnieniu od kompresorów bezolejowych, urządzenia te sporo ważą, ale wyposażone są w kółka, które ułatwiają transport na niewielkie odległości na terenie warsztatu, czy zakładu.

Przez mechaników samochodowych sprężarki olejowe używane są nie tylko do pompowania kół. Zasilają również narzędzia pneumatyczne i są niezastąpione w radzeniu sobie z zapieczonymi śrubami. Używane są również w zakładach lakierniczych.

Kompresor olejowy może pracować w sposób ciągły i właśnie wydajność sprawia, że jest on używany wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bezawaryjne, wydajne urządzenie do sprężania powietrza.

Wady kompresorów olejowych

Wadą kompresorów olejowych jest powstawanie w trakcie ich użytkowania kondensatu wodno – olejowego. Wprawdzie zawartość oleju w kondensacie nie jest wysoka, ale sama jego obecność czyni tę substancję nieobojętną dla środowiska.

Bezolejowe sprężarki śrubowe Boge – połączenie wydajności i jakości

W przypadku sprężarek tłokowych musimy wybierać – wydajność urządzenia w przypadku kompresorów olejowych, albo jakość sprężanego powietrza pozbawionego śladów oleju w przypadku kompresorów bezolejowych.

Sprężarki śrubowe pojawiające się w wielu firmach, to efekt rosnącej świadomości znaczenia jakości sprężanego powietrza. W urządzeniach tych używa się nie leju, lecz neutralnej wody. W sprężonym powietrzu nie ma więc śladów oleju. Takie właśnie sprężarki oferuje między innymi marka Boge. Tę opcję również powinniśmy brać pod uwagę wybierając sprężarkę.