Wynajem sprężarek – kiedy się opłaca?

Zastosowanie generatorów tlenu
13 listopada 2019
kompresor bezolejowy
Jak ustawić ciśnienie robocze w kompresorze?
16 stycznia 2020

Sprężarki znajdują swoje zastosowanie w ogromnych zakładach przemysłowych, mniejsze urządzenia także na stacjach benzynowych, a czasem też w niektórych gospodarstwach domowych. Sprężone powietrze jest wykorzystywane w różnego rodzaju procesach technologicznych. W związku z tym sprężarki wykorzystuje się z mniejszym lub mniejszym natężeniem w różnych sytuacjach. Wiele osób decyduje się na ich zakup. Warto jednak wiedzieć, w jakich momentach bardziej opłacalny może stać się ich wynajem.

Maszyny Boge w zakładach przemysłowych

Tego typu urządzenia znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle i używa się ich tam, gdzie niezbędne jest wymuszenie podciśnienia. Może być to budownictwo, ale też np. zakłady meblowe. W takich miejscach niespodziewana awaria sprężarki może wstrzymać produkcję, a niekiedy nawet pracę całego zakładu. Naprawa może trwać dłuższy czas (w zależności od skali usterki), a taka sytuacja wymusza zastój, na który w przedsiębiorstwie zazwyczaj nie można sobie pozwolić.

W takiej sytuacji rozwiązaniem – i to natychmiastowym – staje się wynajem sprężarki. Zupełnie nieopłacalny jest natomiast zakup nowego sprzętu, kiedy ten oddany do serwisu prędzej czy później zostanie doprowadzony do sprawności i wróci na swoje miejsce. W takiej sytuacji wynajem jest opcją optymalną, bo nie pozwala na przerwanie pracy.

Kiedy jeszcze opłaca się wynająć sprężarkę?

Sprężarki do wynajęcia to sprzęty w bardzo dobrym stanie, do tego objęte opieką serwisową, co nie pozwala na utrudnienia w trakcie ich użytkowania. Bardzo wygodne jest również to, że są one dostępne w ramach wynajmu długoterminowego albo krótkoterminowego (w stawce na godziny). Wynajęcie sprężarki (zamiast jej kupna) będzie dobrym pomysłem także wtedy, gdy wdraża się nową technologię lub uruchamia nową linię, bez dokładnej wiedzy o tym jakiego rodzaju sprężarka (np. jeśli chodzi o parametry mocy) będzie najlepsza.

Co więcej, w takich sytuacjach nie ma się również pewności czy założenia i oczekiwania, co do wielkości produkcji się sprawdzą. Na tym etapie najlepszym wyjściem będzie wynajem sprężarki, bo nie wiadomo jakiego rodzaju sprzęt będzie przydatny po jakimś czasie.

Zalety wynajmu sprężarek

Skorzystanie z wynajmu wiąże się z wieloma korzyściami, do których można zaliczyć to, że:

  • Kiedy sprężarka używania jest sporadycznie, nie trzeba martwić się o to że zakupiony i drogi sprzęt nie będzie przez dłuższy czas wykorzystywany. Sprężarkę można bowiem wynająć na określony czas i tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę potrzebna.
  • Wynajem sprężarki będzie opcją opłacalną finansowo, szczególnie wtedy, gdy po rozpoczęciu działalności nie ma się jeszcze wiedzy na temat tego typu urządzeń. Sprawdzenie przydatności sprężarki wynajętej, pozwoli uniknąć błędów związanych z wyborem nieodpowiedniego sprzętu na stałe (bo wynająć i sprawdzić można kilka sprzętów, np. o różnej mocy).
  • W czasie wynajmu sprzętu można skorzystać z doświadczenia i wiedzy doświadczonych pracowników, którzy pomogą w doborze takiej sprężarki, która będzie spełniać oczekiwania.
  • Do wyboru ma się albo wynajem krótkoterminowy (np. na jeden dzień) albo długoterminowy.
  • Wynajęcie sprężarki łączy się z usługami serwisowymi i eksploatacyjnymi sprzętu, co także wpływa korzystnie na koszty bieżące.

Jak więc widać, wynajem sprężarek posiada wiele zalet i jest opłacalny, szczególnie, wtedy gdy sytuacja na produkcji ulega dynamicznym zmianom, na które można odpowiednio reagować. Jest to także opcja przy pracach tymczasowych, kiedy zakup sprzętu w dłużej perspektywie czasu byłby po prostu zbędny.