O czym pamiętać kupując sprężarkę?

Osuszacze ziębnicze od Boge – co oferujemy?
6 marca 2020
Sprężarka tłokowa – z olejem czy bez?
8 lipca 2020

Sprężarki są bardzo powszechnie używane przez człowieka w różnych dziedzinach działalności. Spotkamy je często w warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych, na stacjach diagnostycznych czy w prywatnych domach. W tych ostatnich sprężarki stają się coraz bardziej popularne, gdyż dają dużo korzyści ich użytkownikom. Warto jednak pamiętać, że sprężarka sprężarce nie równa – o czym należy pamiętać, wybierając ją do swoich zastosowań? Dowiesz się o tym z poniższego artykułu.

Wybierz sprężarkę na miarę swoich oczekiwań

Sprężarka – lub zamiennie kompresor – jest prostym, ale bardzo pomocnym urządzeniem, które przydaje się przy wielu pracach w domu, jak i warsztacie. Najogólniej zasada jego działania sprowadza się do stwarzania podwyższonego ciśnienia bądź wymuszania jego przepływu. Dzięki sprężarce w prosty i szybki sposób można przecież napompować koło samochodowe, piłkę dla dziecka czy przy jej pomocy pomalować jakiś przedmiot. Kompresor jest również częścią składową wielu maszyn budowlanych, bez których nie mogłyby one pracować.

Bez względu na to, czy przymierzasz się do zakupu pierwszego swojego kompresora do użytku domowego, czy chcesz wymienić istniejący, który poprawi jakość i wydajność Twojej pracy, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na cztery najważniejsze jego cechy.

Zastosowanie kompresora

Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, które może określić późniejszą kwotę, jaką przeznaczysz na zakup urządzenia. Jeśli planujesz sprężarkę do własnego garażu do celów bardziej hobbystycznych, dobrze tutaj spisze się ciśnieniowy zestaw przenośny z napędem elektrycznym, którego cena jest niewygórowana – w granicach 500-800 zł. Dzięki niemu dokonasz oprysków na rabatce w ogrodzie, pomalujesz natryskowo płot czy napompujesz dziecku koło w rowerze. Sprężarka, jaką znajdziemy w tej cenie to najczęściej kompresor olejowy o pojemności zbiornika do 100l, ciśnieniu roboczym 9 Bar oraz mocy do 3 KM.osuszacze membranowe seria DM 05 V - DM 14 V

Przy mocniejszej eksploatacji urządzenia i bardziej zaawansowanym jego zastosowaniu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemności zbiornika. Większe – powyżej 150l – stosowane są powszechnie, chociażby w warsztatach samochodowych. Te urządzenia mają moc ponad 4KM, a koszt zakupu nowego urządzenia to około 2200-2500 zł.

Do tych najbardziej przemysłowych rozwiązań i wręcz do ciągłej pracy zaleca się złożone urządzenia. W stałych instalacjach przemysłowych sugeruje się montaż sprężarek śrubowych, które będą dawać z siebie 100%, jeśli chodzi o tryb pracy. Za wydajność i wygodę trzeba jednak zapłacić również wyższą kwotę. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 10 000 – 12 000 zł. Często w takiej ciągłej pracy integralną częścią kompresora będzie osuszacz membranowy DM05, który będzie wspomagać jego wydajność, filtrując powietrze i redukując poziom wilgoci.

Kompresor stacjonarny czy mobilny?

Wybór pomiędzy sprężarką stacjonarna czy mobilną to druga istotna kwestia. Czy będzie ona zainstalowana na stałe, czy też będzie podróżowała i świadczyła swoją pomoc w różnych miejscach? Przykładowo sprężarka wykorzystywana w wykończeniach oraz w budownictwie ogólnie powinna cechować się stosunkowo niewielkimi (jak na urządzenie do zadań specjalnych) gabarytami i wagą. Warto, aby posiadała również koła, by łatwo ją było przetransportować.

Kompatybilność z innymi, różnymi urządzeniami czy pojedyncze zastosowanie?

Kompresor może działać zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi narzędziami. Stawiając na uniwersalność, warto zwrócić uwagę na to, czy pojemność kompresora jest wystarczająca do użycia go przy różnego rodzaju urządzeniach, na których chcemy pracować. Powszechnie słyszy się, że niektóre kompresory są „za słabe” do pewnych zastosowań.

Gwarancja producenta – co warto wiedzieć

Jest to oczywista sprawa, ale nie każdy o niej myśli podczas zakupu. Przy mocnej eksploatacji urządzenia konieczny jest dobry pakiet ochronny, gdyż będzie to element wykorzystywany do naszej pracy, a dzięki czemu uzyskiwania przychodu. Producenci najczęściej okres gwarancyjny przewidują na 24 miesiące, ale zakres napraw i serwisu, a przede wszystkim szybkość jego wykonania eksploatacyjnego jest czasami różna. Warto sprawdzić te rzeczy, które mogą być niezwykle istotne w naszej działalności.

Zastosowanie kompresora jest naprawdę szerokie – od hobbystycznych po bardzo wyrafinowane. Z pewnością jest jednym z tego rodzaju urządzeń, których nie może zabraknąć w naszym warsztacie czy miejscu pracy. Dobrze dobrany kompresor posłuży lata i będzie mógł generować nam nie tylko radość z jego posiadania, ale przede wszystkim korzyści finansowe.